Alkohol, producenci, hurtownie

CARMENERE ZBYSZEK STOLARCZYK Verified

0 / 5
Dodaj do ulubionych Drukuj

Jesteśmy profesjonalnym sklepem specjalistycznym oferującym kompleksową obsługę osób i firm przy zakupie alkoholu na każdą okazję . Doradzamy i podpowiadamy co będzie najlepszym wyborem dla każdego z Państwa , gdyż każdy ma inny gust. Staramy się oferować whisky wina wódki koniaki najwyższej klasy za których jakość zawsze jesteśmy w stanie poręczyć.

Bardzo często spotykam się z pytaniem, czy mam wino z winogron? Oczywiście mam gdyż w/g definicji wino to produkt powstały w wyniku fermentacji soku lub moszczu winogronowego. A ponieważ w Polsce często uogólniamy, że wszystkie produkty fermentacji owoców to wina to koniecznie musimy dodać nazwę owocu z którego zostało zrobione np.wino porzeczkowe,śliwkowe itp.  gdyż w przeciwnym razie słowo wino oznacza tylko i wyłącznie wino winogronowe .

A skoro już wiemy co to jest wino to może kilka słów o jego rodzajach .

Wina dzielimy na kilka grup czerwone, białe i różowe, wytrawne słodkie, stołowe i jakościowe. Każdy z tych podziałów jest jeszcze bardziej złożony kiedy zaczniemy się weń zagłębiać i poznawać szczegóły podziału. Zajmijmy się głównym podziałem ze względu na kolor czerwone, białe i różowe.

Czerwone wino otrzymujemy tylko z czerwonych winogron, gdy po wyciśnięciu soku wlewamy go na powrót do kadzi z wytłoczynami w których odbywa się tzw maceracja, podczas której bezbarwny sok nabiera koloru od skórek. Białe wino można zrobić zarówno z białego jak i z czerwonego winogronu, gdyż sok zawsze jest bezbarwny . Różowe wino można robić w dwojaki sposób poprzez krótki okres maceracji lub przez zmieszanie dwóch win czerwonego z białym. Choć ten drugi sposób nie jest uznawany przez francuzów za poprawny to jest masowo stosowany w większości krajów.

Podział ze względu na smak wina wytrawne półwytrawne półsłodkie słodkie likierowe. Wszystko zależy od ilości cukru jaki pozostał w trunku po procesie fermentacji a nie od ilości cukru jaki dosypano do wina – to nie herbata, do wina nie dosypuje się cukru.

Whisky, whiskey, bourbon – to nic innego jak różne nazwy tego samego rodzaju alkoholu aczkolwiek produkowanego z nieco innych składników. I tu zaczynają się schody. O ile whisky i whiskey czytamy tak samo -whisky, i choć w europie głównie kojarzone są ze szkocką whisky i amerykańską whiskey, to whiskey też jest w Irlandii i też tak jak szkocka produkowana jest głównie z jęczmienia, zaś amerykańska wersja whiskey czy bourbona to głównie kukurydza, która musi stanowić minimum 51% ogółu zbóż użytych do zrobienia zacieru. Zanim zrobi się whisky trzeba zrobić zacier, który musi przefermentować aby powstał w nim alkohol , który w procesie destylacji zostanie wyodrębniony i poddany dalszej obróbce, np. kolejnej destylacji dla uzyskania większej czystości lub leżakowaniu w baczkach. Tu jest możliwość wielkiego wpływu na to co się z tej beczce znajdzie.

Każdy master blender, czyli główny kucharz w destylarni, ma inną filozofię . Można np. przedestylować alkohol do wyższego stężenia i otrzymać czystszy produkt chemicznie ale znowu bardzo ubogi w aromaty i smaki wynikające ze złożoności zacieru, który jest bardzo ważnym etapem produkcji. Stąd też tak bardzo różne smaki i aromaty różnych butelek whisky nawet z tej samej destylarni. Wystarczy, że zamiast zboże wysuszyć po kiełkowaniu gorącym powietrzem zaczniemy je osuszać dymem z palonego torfu. W zależności jak bardzo wysuszymy ziarno a może nawet czy spalimy je na węgiel, tym bardziej rożny będzie zacier i różny smak whisky jaki w efekcie otrzymamy po minimum 3 latach dojrzewania w beczce dębowej. Jeżeli coś jest jeszcze w Twojej głowie czego nie rozszyfrowałeś a chcesz się dowiedzieć, zapraszam do sklepu.

Organizujemy degustacje win i whisky dla firm na imprezach i spotkaniach firmowych , dla gości specjalnych w małym kameralnym gronie jak i te bardziej masowe dla kilkudziesięciu osób. Koszt imprezy zależy od ilości osób i rodzaju alkoholu.

Serdecznie zapraszamy do współpracy osoby indywidualne (degustacje w domu klienta , pomoc w selekcji wina do piwniczki domowej) jak firmy organizujące szkolenia taki miły przerywnik jak degustacja wina czy whisky na pewno podniesie atrakcyjność spotkania.

  • Adres al. Jana Pawła II 8
    70-415 Szczecin

Zamieść swoją opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do nas już dziśDodaj swoją firmę i dołącz do najlepszej bazy przedsiębiorców